Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dla dłużnika
Otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, co robić?
W takim wypadku w celu uniknięcia dalszych kosztów egzekucji należy całą należność wskazaną w zawiadomieniu wpłacić bez zbędnej zwłoki komornikowi, a gdy jest to niemożliwe skontaktować się z komornikiem w celu ustalenia harmonogramu ewentualnych spłat i przedstawienia swojej sytuacji rodzinnej i materialnobytowej. Z chwilą wszczęcia postępowania egzekucyjnego dłużnik powinien współpracować z komornikiem, by prowadzone postępowania było sprawne, szybkie i w jak najmniejszy sposób uciążliwe.
Czy można negocjować z komornikiem wysokość należności?
Nie. Komornik nie jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Komornik jest związany wnioskiem wierzyciela i nie może decydować o np. umorzeniu postępowania czy rozłożeniu należności na raty. W toku postępowania egzekucyjnego możliwe jest składanie przez wierzyciela i dłużnika wniosków, które je usprawnią i ograniczą uciążliwość jednakże są one każdorazowo rozpatrywane przez komornika, podlegają weryfikacji lub wymagają wyrażenia zgody przez strony postępowania a nie negocjacji.
Co grozi dłużnikowi za pozbycie się lub ukrywanie majątku?
Zgodnie z art. 300 § 1 kk kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Czy komornik może wejść do mieszkania w przypadku nieobecności dłużnika?
Tak. Zgodnie z przepisem art. 814 kpc, jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządza otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszukuje jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce uczestniczyć w czynnościach lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce ukryć przed egzekucją przedmioty, które ma przy sobie. Komornik do w/w czynności może wezwać do pomocy inne oby nap: Policję lub ślusarza do otwarcia drzwi.
Czy tytuł wykonawczy ulega przedawnieniu?
Tak. Tytuł wykonawczy przedawnia się z upływem 10 lat od dnia zakończenia postępowania sądowego. Należy jednak pamiętać, że bieg przedawnienia przerywa każda czynność przed sądem lub organem egzekucyjnym, a po przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Może się zatem zdarzyć, że tytuł wykonawczy będzie można egzekwować dziesiątki lat, wystarczy jeśli przed upływem 10 lat od wydania orzeczenia sądu lub zakończenia egzekucji przez komornika sądowego wierzyciel ponowi wniosek o wszczęcie egzekucji, w takiej sytuacji 10cio letni termin przedawnienia po zakończeniu postępowania egzekucyjnego zacznie biec od nowa.